phone
Sağlık Uygulamalarında 'Benzeri Görülmemiş' Gizlilik Riskleri
Sağlık Uygulamalarında 'Benzeri Görülmemiş' Gizlilik Riskleri
Yayınlanma tarihi:

Kategori: Uygulamalar

2,135 Görünteleme

0 Yorum

Araştırmacılar, "Popüler sağlık uygulamalarını kullanmak tıbbi durumlarla ilgili özel bilgilerin gizli tutulmadığı anlamına gelebilir" diyor.

BMJ çalışmasındaki 24 sağlık uygulamasından 19'u Facebook, Google ve Amazon gibi şirketlerle kullanıcı verilerini paylaştı.

Bunun daha sonra kredi kuruluşları gibi diğer kuruluşlara aktarılabileceği veya reklam hedeflemede kullanılabileceği konusunda uyardı.

Ve geliştiricilere, kişisel olarak tanımlanabilir bilgi toplamadıklarını iddia etmelerine rağmen, veriler paylaşıldı.

Çalışma, kullanıcılar Android telefonlarının benzersiz adresleri gibi verileri bir araya getirerek kolayca tanımlanabileceğini söylüyor.

BMJ’deki araştırma ekibi, "Yarı kalıcı Android Kimliği, Google evrenindeki bir kullanıcıyı benzersiz bir şekilde tanımlayacak ve kullanıcı hakkında oldukça çeşitli bilgileri bir araya getirme kapasitesine  sahip olacak."

Bu uygulamalar, özel ve uygun maliyetli sağlık hizmetinin teşviki ve geliştirilmesi  iddiasındalar ancak hassas bilgiler de dahil olmak üzere kullanıcı verilerini toplama yetenekleri nedeniyle tüketicilerin mahremiyeti için benzeri görülmemiş bir risk oluşturuyorlar.

Doktorların, hastaları bu tür uygulamaları kullanma konusunda gizliliklerine yönelik tehdit konusunda uyarmaları gerekir.

Güvenlik uzmanı Surrey Üniversitesi'nden Profesör Alan Woodward şunları söyledi: "Kullanıcılar, bu uygulamalara emanet ettikleri verinin nasıl paylaşıldığına dair hala çok az bilgiye sahipler."

 

Sağlık Uygulamalarında 'Benzeri Görülmemiş' Gizlilik Riskleri
Yorum Ekle:
Ekleyen Adı (isteğe bağlı):
Spamı önlemek için lütfen cevaplayın:
3 + 0 Kaç Yapar?
Hemen iletişime geçerek destek, bilgi, yardım alın veya öneri ve görüşlerinizi iletin.