pie_chart Giriş

GİRİŞ

Tasarımcı ve Web yöneticilerinin, her tür web sitesi oluşturmasına ve yönetmesine olanak tanıyan, çok yönlü %100 tarayıcı tabanlı kurumsal web site platformuna hoşgeldiniz. Portallar, ödemeler ve ürünler, bloglar, forumlar ve konu tartışmaları, giden e-posta kampanyaları gibi birçok çevrimiçi web tabanlı işlemi tüm yönleri ile yönetmeniz mümkün.

Önemli olan, web sitesini Frontend (HTML / CSS / JavaScript) içeriğinden ve Backend işlevselliğinden ayırmaktır, böylece web tasarımcıları kendi sayfa tasarımlarını Pinegrap'a inanılmaz Backend işlevselliği ile alabilir, özelleştirebilir ve şekillendirebilir. Başka hiçbir web tasarım aracı gerekmez! Pinegrap bir web geliştirme aracından daha fazlasıdır. Sayfa tasarımları istediğiniz şekilde düzenlendikten sonra, web yöneticileri CMS özelliklerinden yararlanabilir ve içerik güncellemelerini alabilir, site alanlarından yönetim yetkileri detaylı bir şekilde atanabilir.

Nasıl çalışır?

Bu veri odaklı çözümün arkasındaki ana kavram, web tasarımcılarının ve web yöneticilerinin Sayfalar oluşturarak, etkileşimli özelliklerini ayarlayarak, Klasörlere yerleştirerek ve bunları birbirine bağlayarak basitçe bir web sitesi oluşturmasına izin veren basit ama güçlü "sayfa tabanlı" sistemdir. Yıllar süren web uygulaması deneyimini, Backend işlevsellikte paketlemenin tüm zorlu çalışmalarını yaptık, böylece site ziyaretçileriniz web sitenizle kolaylıkla etkileşimde bulunabilir.

Yeni veya mevcut web site tasarımına güçlü ve profesyonelce tasarlanmış etkileşimli özellikler ekler. Tipik bir web sitede, internette yayın yapan her biri yalnızca tek bir işlev sağlayan birçok HTML sayfası bulunur. Bu sistem, her biri etkileşimli özellikleri otomatik olarak eklemek için entegre yapı taşları sağlamak üzere tasarlanmış birçok farklı etkileşimli "Sayfa Türü" sunar. takvimler, fotoğraf galerileri, bloglar, forumlar, dizinler, sipariş formları, giriş sayfaları, hesap sayfalarım, özel formlar, veri görünümleri, ürün katalogları ve alışveriş sepetlerini sitenizdeki herhangi bir web sayfasından yönlendirebilirsiniz.Herhangi bir veritabanı programlama veya web sitesi güvenliği bilmek zorunda kalmadan basit veya karmaşık web sitesi uygulamaları oluşturmak için bu etkileşimli sayfaları birleştirebilirsiniz.
Yönetim işlevlerine, tasarım şablonlarına, içerik alanlarına ve menülere erişim yetkisi vererek etkileşimli istemci extranetleri, personel intranetleri, üye portalları oluşturmak için yapı taşları sağlayan tüm özellikler, görevler için roller ve erişim denetimi oluşturabilirsiniz. ayrıca E-posta yayınlama uygulamaları yapabilirsiniz. Hepsi bir veritabanı odaklı çözüm entegre ve yüklemek veya güncellemek için herhangi bir eklentiye gerek yoktur.

Roller

Pinegrap, tüm özelliklere erişim atamanıza ve görevleri iş gücünüze devretmenize olanak tanıyan esnek bir web sitesi yönetim sistemidir. Web sitesi özelliklerine ve içeriğine erişimi yönetmek için Pinegrap içinde oluşturulan roller şunlardır:

 • Temel iletişim bilgileri olan herkes "Rehber" dir
 • E-posta adresi ve kaydolma durumu olan herhangi bir Kişi bir "Abone"
 • Üye Kimliği olan, ancak karşılık gelen Kullanıcısı olmayan herhangi bir Kişi "Kayıtlı Olmayan Üye" dir
 • Bir Sayfaya veya Dosyaya Erişen Herhangi Bir Kişi "Ziyaretçi"
 • Form Verisi gönderen herhangi bir Ziyaretçi bir "Gönderen" dir
 • Sayfaya Yorum Ekleyen Ziyaretçi "Katkıda Bulunan" dır
 • Form Listesi Görünümü'nü görüntüleyen Ziyaretçiler "Görüntüleyici" dir
 • Siparişi Tamamlayan Ziyaretçi "Müşteri" dir
 • Başarılı bir şekilde kayıt yaptıran herhangi bir Ziyaretçi "Kullanıcı" dır
 • Üye olarak kaydolan veya Özel Form veya Sipariş yoluyla Üyelik veren herhangi bir Ziyaretçi "Üye"
 • Emirlerinde komisyon kazanması onaylanan herhangi bir Kullanıcı bir "Satış Ortağı" dır
 • Herhangi bir Özel Klasöre "görüntüleme" haklarına sahip olan herhangi bir Kullanıcı "Özel Kullanıcı" dır
 • Belirli bir Form için "düzenleme" haklarına sahip olan herhangi bir Kullanıcı "Form Düzenleyici" dir
 • Herhangi bir Klasörün veya paylaşılan içerik alanlarının "düzenleme" haklarına sahip olan herhangi bir Kullanıcı "İçerik Yöneticisi" dir
 • Yorumları onaylayan İçerik Yönetimi haklarına sahip herhangi bir Kullanıcı bir "Moderatör"
 • İçerik Yönetim haklarına da sahip olan ve Formlara erişimi olan herhangi bir Kullanıcı bir "Form Yöneticisi" dir
 • Takvim Yönetimi haklarına sahip herhangi bir Kullanıcı "Takvim Yöneticisi" dir
 • Ticaret Yönetimi haklarına sahip herhangi bir Kullanıcı bir "Ticaret Yöneticisi" dir
 • Reklam Yönetimi haklarına sahip herhangi bir Kullanıcı bir "Reklam Yöneticisi" dir
 • Ziyaretçi Raporu Yönetim haklarına sahip herhangi bir Kullanıcı "Ziyaretçi Yöneticisi" dir
 • Kişi Yönetimi haklarına sahip herhangi bir Kullanıcı "Kişi Yöneticisi" dir
 • E-posta kampanyaları gönderme hakkına sahip herhangi bir Kullanıcı bir "Kampanya Yöneticisi" dir
 • Yönetici(Manager) Rolüne sahip herhangi bir Kullanıcı bir "Site Yöneticisi(Manager)" dir
 • Tasarımcı Rolüne sahip herhangi bir Kullanıcı bir "Site Tasarımcısı" dır
 • Yönetici(Administrator) Rolüne Sahip Herhangi Bir Kullanıcı "Site Yöneticisi(Admin)" dir

Dökümanlar Hakkında

Dokümanlar, Pinegrap Kontrol Panelinin düzenini takip edecek şekilde düzenlenmiştir. Web sitemizden Dokümanlara göz atabilir veya arama yapabilir ya da Pinegrap'taki her ekranda bulabileceğiniz "Yardım" düğmesine tıklayabilirsiniz. Pinegrap içinde "Yardım" ı tıkladığınızda yeni bir tarayıcı penceresi açılır ve görüntülediğiniz ekrana belirli bir Dokümanı yükleyerek harika bir referans sağlar.

Hoşgeldiniz

Pinegrap'a ilk giriş yaptığınızda, Hoş Geldiniz ekranı ile karşılaşacaksınız. Bu gösterge panosu, en son site güncellemelerini ve web sitesindeki en son etkinlikleri gösterir.

Bu ekranı görüntülüyorsunuz, çünkü ya Kontrol Paneline yeni başarılı bir şekilde giriş yaptınız ya da Kontrol Panelinin sol üst köşesindeki logoya tıkladınız. Kontrol Paneline erişebilen tüm kullanıcılar, ilk giriş yaptıklarında, korumalı bir sayfaya veya dosyaya erişmeye çalışmadıkları sürece veya Kullanıcı hesaplarında "Başlangıç ​​Sayfası" seçilmediği sürece bu ekrana yönlendirilecektir.

NOT: Her Kullanıcı Karşılama ekranında yalnızca erişebildikleri bilgileri görür.

Kontrol Paneli

Kontrol Paneli, Pinegrap'da bir veya daha fazla alana yönetim ayrıcalıklarına sahip Kullanıcılar tarafından erişilebilir. Kontrol Paneli, her ekranın üst kısmında bulunan ve tüm Kullanıcılar tarafından paylaşılan ortak özelliklere hızlı bağlantılar içerir.

Gezinmenize yardımcı olmak için Kontrol Paneline hızlı bir genel bakış:

  Hızlı İşlemler
Logo: Karşılama sayfasını istediğiniz zaman Kontrol Panelinin herhangi bir yerinden Kontrol Panelinin sol üst köşesindeki logoya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.
Menü:

Pinegrap yazılımında Uygulama menüsü artık uyarlanabilir. Dilediğiniz uygulamayı ana menüye tutturabilir veya konumunu değiştirebilirsiniz. Kullanım için sağ tık menüsü ile ekleme ve çıkartma veya sürükle bırak ile konumları ayarlanabilir. Her kullanıcı kendi kişisel menü düzenini oluşturabilir.  ayrıca yönetim sayfaları arasında gezerken Microsoft Windows için CTRL+D veya Apple MacOS için ⌘+D tuş kısayolları ile uygulama menüsüne erşebilirsiniz. 
Kısaca kullanımı anlatan videoya göz atabilirsiniz: https://www.youtube.com/embed/Y7ei3xmlzqA

Bildirimler: Bildirim özelliği sayesinde önemli işlemlerde bildirimler oluşturulur. Bu bildirimler sayesinde işlemlerden anında haberiniz olacak!
işlem gerçekleştiği anda bir bildirim oluşur ve  bu bildirimlere kısa sürede sayfayı yenilemeden erişebilirsiniz.
Bildirimlere sadece erişim yetkisi olan kişi ve/veya kişilerce görüntülenir. Örneğin E-Ticaret erişim yetkisi olan yada en az Yönetici[Manager] Rolüne sahip kişiler yeni siparişlerden ve stokta tükenen ürünlerin bildirimlerinden haberdar olabilir ve bu bildirimleri dilerse silebilir.
Site ayarları: Bu ekran, web siteniz için site genelinde tüm ayarları ve varsayılanları içerir. Bu ayarlara yalnızca Site Yöneticileri ve Site Adminleri erişebilir ve bunları güncelleyebilir.
Kullanıcı Adı: Bu, web sitenizin, Kişisel iletişim bilgilerinizi, sipariş geçmişinizi, e-posta aboneliklerinizi vb. Kullanıcı hesabınız için güncelleyebileceğiniz Hesabım sayfasına bağlanır.
Kullanıcı Çıkış: Bu bağlantıya tıklamak sizi Pinegrap oturumundan çıkarır ve web sitenizin Giriş sayfasına yönlendirir.Aynı zamanda Tüm tarayıcı pencerelerini kapattığınızda da oturumunuzu kapatırsınız.
Başlangıç ​​Sayfam: Bu bağlantı yalnızca, Kullanıcı hesabınız için tanımlanmış bir "Başlangıç ​​Sayfanız" varsa görüntülenir. Bu özellik, Kontrol Panelinde herhangi bir yerden Başlangıç ​​Sayfanıza (bir yer imi gibi) atlamak için hızlı bir yol sağlar.
Ev Simgesi: Bu bağlantı doğrudan web siteniz için seçilen Giriş Sayfalarından birine yönlendirilecektir. Web sitenizi Kontrol Paneli'nin herhangi bir yerinden önizlemenin hızlı bir yolunu sağlar.
Yardım(Soru işareti):

Bu link, görüntülemekte olduğunuz ekranın yardım penceresini başlatacaktır. Fare tıklamalarınızı izler ve açık olduğu sürece her tıklamanız da değişir.

Sekmeler (<2020.2) bu özellik güncellenerek sekmeler alt sekmeleri ile birlikte menu içine taşınmıştır.

Hızlı Bağlantıların altında, Kontrol Paneli ayrıca üst kısımda birkaç sekme içerir. Her sekme ortak özellik kümelerini birlikte gruplandırır. Yalnızca erişebildiğiniz sekmeler sizin tarafınızdan görülebilir. Her sekme hakkında daha fazla bilgi edinmek için Sekmeye tıklayın ve ekranın belgelerini görüntülemek için "Yardım" a tıklayın.

İPUCU: Yardım belgelerinde sekmelerden bahsederken, sekmeleri şu şekilde köşeli parentez içine alıyoruz: [SAYFALAR].

Gezinti çubuğu

Sekmelerin altında, görüntülemekte olduğunuz alana ve ekrana bağlı olarak ortak bağlantıların görüntülendiği renkli bir alan bulunur.

Buton Çubuğu

Gezinme Çubuğunun altında, özellikleri oluşturmak veya düzenlemek ya da özellikleri güncellemek için buton içerecek isteğe bağlı Buton Çubuğu bulunur.

Ana İçerik Alanı

Buton Çubuğunun altında, özellikleri arayabileceğiniz ve bunları güncelleyebileceğiniz ana içerik alanı bulunur.

Widgetlar

Widgetlar, giriş ekranında yer alan site takibi ve kontrolünü kolaylaştıran araçlardır, bu araçların temaları, konumları ve hangi widget'ın aktif hangilerin gizli olacağı site yönetici ve tasarımcıları tarafından kontrol edilebilir.

Widgetlar erişim yetkisine göre görüntülenirler örneğin eticaret yönetim yetkisi olmayan bir kullanıcı eticaret widgetlarını görüntüleyemez.
widgetların kontrolü için giriş (dashboard) ekranında en altta bulunan kontrol butonlarını bulabilirsiniz.Yeniden konumlandırma için ise konumlandırmak istediğiniz widgetın başlık bölümünden tutup yeni konuma taşıyabilirsiniz, yaptığınız değişiklikler kaydetme gerekmeden etkinleşir. Widget konumlarından memnun değilseniz, yazılım varsayılan konumlarına taşımak için en altta yer alan widget seçeneklerinden reset widgets seçeneğinden faydalanabilirsiniz, bu seçenek aynı zamanda devre dışı bırakılan widget'larıda etkinleştirecektir.
widgetlardaki isimler, sayfalar , ürünler vb içerikler tıklanabilirdir, üzerleri tıklanarak o ürün, kişi, siparişi hızlıca görüntülüyebilirsiniz.
Yönetici widget'ı widgetı sadece site yöneticileri (administrator) tarafından görüntülenir ve düzelenebilir, bu alan site yöneticilerinin birbirlerine not brakmaları için oluşturulmuş bir alandır.
Hava durumu widgetını kullanabilmek için site ayarları kısmından Widgets bölümünde birkaç ayarlama yapmak gereklidir.