phone
Dijital Cihazlarımızı Fiziksel Tehditlere Karşı Nasıl Güvende Tutabiliriz?
Dijital Cihazlarımızı Fiziksel Tehditlere Karşı Nasıl Güvende Tutabiliriz?
Yayınlanma tarihi:

Kategori: güvenlik

188 Görünteleme

0 Yorum

Dijital cihazlarımıza yönelik fiziksel tehditler, cihazlarımıza doğrudan erişebilen diğer insanlardan kaynaklanabilir. Kaza, doğal felaket, aşırı sıcak ya da ıslak ortamlar ve elektrik dalgalanmaları gibi fiziksel durumlar da cihazlarımız için fiziksel tehdit oluştururlar. Cihazlarımıza doğrudan erişebilen insanlar, cihazımızı çalabilir, kırabilir, içindeki bilgileri kopyalayabilir ya da silebilir.

Bu tehditlere karşı yapabileceğimiz ilk şey, cihazlarımızı yanımızdan ayırmamaktır.

Akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayar ve harici diskler gibi mobil cihazların kötü niyetli kişilerin eline geçmesi kolay olabilir.

Özellikle dizüstü bilgisayarlarımızı sık sık bir yerde bırakmak zorunda kalıyorsak, çalınmasını engellemek için kilitli bir güvenlik kablosu kullanabiliriz.

Dijital cihazımızın bir başkasının eline geçtiğinde içindeki bilgilere ulaşmasına engel olmamız gerekir. Bunun için ilk ve en önemli adım, cihazımıza giriş yapmak için güvenli bir şifre oluşturmaktır.

Dijital cihazlarımız açılırken şifre sorulduğundan mutlaka emin olalım. Akıllı telefonlarda kaybolma ve çalınma tehlikesi daha fazla olduğu için güvenlik tedbirleri daha çeşitlidir. Bu cihazlarda genel olarak dört tip güvenlik önlemi bulunur.

Bunların birincisi; dört ya da daha fazla rakamdan oluşan PIN’dir. PIN kodumuzu doğum tarihimiz gibi kolay tahmin edilebilen ya da birbirini tekrarlayan ya da ardışık rakamlardan oluşturmamalıyız.

İkincisi; dört ya da daha fazla rakam ve harften oluşan şifredir. Şifremiz uzun, karmaşık ve tahmin edilmesi zor rakam ve harflerden oluşmalıdır.

Üçüncüsü mümkün olduğunca karmaşık olarak belirlenmesi gereken desen kilididir.

Son olarak dördüncüsü; parmak izi, göz ve yüz tarama gibi biyometrik güvenlik tedbirleridir. Bunlar arasında en güvenlisi güçlü bir şifredir.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarımızda da çeşitli seviyelerde güvenlik tedbirleri bulunur. Windows, Chrome OS, IOS gibi işletim sistemlerinde şifre ile koruma seçeneği vardır. Bu işletim sistemlerinin şifre seçeneklerini mutlaka etkinleştirmeliyiz.

Ayrıca uyku moduna geçen dijital cihazlarımızın tekrar aktif hale gelmesi de şifre korumasında olmalıdır.

Ancak bunlar yeterli değildir. Bilgisayarların temel giriş ve çıkış sistemi olarak tanımlanan BIOS’unda da bilgisayarımızın donanımıyla ilgili ileri güvenlik seçenekleri vardır.Bilgisayarımızın BIOS’unu CD-ROM ya da DVD sürücülerinden başlatılamayacak şekilde yapılandırmalıyız. Ayrıca BIOS’un kendisini de güvenli bir şifre oluşturarak korumalıyız.

Tıpkı bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar gibi harici diskler, flash diskler ve CD, DVD gibi veri depolama aygıtları da korunmalıdır. Özellikle başkalarının erişmesini istemediğimiz fotoğraflar, videolar gibi kişisel verilerimizin olduğu depolama aygıtlarını ortalıkta bırakmamalı ve güvenli bir şifre ile korumalıyız.

Dijital cihazlarımıza yönelik diğer tehditlerin, kaza, doğal felaket ve elektrik dalgalanmaları gibi fiziksel durumlardan kaynaklandığından bahsetmiştik.

Cihazlarımız sudan, aşırı sıcaktan ve elektrik dalgalanmalarından etkilenebilir. Yere düşmesi ya da üzerine ağır bir cismin düşmesi sonucu zarar görebilir. Böyle durumlara karşı sağlam bir kılıf ile cihazımızı korumak yerinde bir tedbir olur. Dijital cihazlar, radyatörlerin, ısıtıcıların, klimaların ve diğer hava kanallarının yanına yerleştirilmemelidir.

Elektrik dalgalanmalarına karşı, masaüstü bilgisayarlarımızı kullanırken UPS adı verilen kesintisiz güç kaynağı kullanmak ya da mobil cihazlarımızı şarj ederken toprak hattı olan elektrik prizleri tercih etmek yerinde önlemler olur. Şarj aleti ve batarya gibi aksesuarlarda da orjinal ürün kullanmaya dikkat etmek önemlidir.

Tüm bunlara rağmen dijital cihazlarımız zarar görebilir, çalınabilir ya da kaybolabilir. Bu durumda da önemli olan içindeki verilere tekrar erişebilmektir.

Dijital Cihazlarımızı Fiziksel Tehditlere Karşı Nasıl Güvende Tutabiliriz?
Yorum Ekle:
Ekleyen Adı (isteğe bağlı):
Spamı önlemek için lütfen cevaplayın:
6 + 3 Kaç Yapar?
Hemen iletişime geçerek destek, bilgi, yardım alın veya öneri ve görüşlerinizi iletin.