Sağlık Uygulamalarında 'Benzeri Görülmemiş' Gizlilik Riskleri

Sağlık Uygulamalarında 'Benzeri Görülmemiş' Gizlilik Riskleri

922 Görünteleme / / 0 Yorum

Araştırmacılar, "Popüler sağlık uygulamalarını kullanmak tıbbi durumlarla ilgili özel bilgilerin gizli tutulmadığı anlamına gelebilir" diyor.

BMJ çalışmasındaki 24 sağlık uygulamasından 19'u Facebook, Google ve Amazon gibi şirketlerle kullanıcı verilerini paylaştı.

Bunun daha sonra kredi kuruluşları gibi diğer kuruluşlara aktarılabileceği veya reklam hedeflemede kullanılabileceği konusunda uyardı.

Ve geliştiricilere, kişisel olarak tanımlanabilir bilgi toplamadıklarını iddia etmelerine rağmen, veriler paylaşıldı.

sağlık uygulamaları

Çalışma, kullanıcılar Android telefonlarının benzersiz adresleri gibi verileri bir araya getirerek kolayca tanımlanabileceğini söylüyor.

BMJ’deki araştırma ekibi, "Yarı kalıcı Android Kimliği, Google evrenindeki bir kullanıcıyı benzersiz bir şekilde tanımlayacak ve kullanıcı hakkında oldukça çeşitli bilgileri bir araya getirme kapasitesine  sahip olacak."

Bu uygulamalar, özel ve uygun maliyetli sağlık hizmetinin teşviki ve geliştirilmesi  iddiasındalar ancak hassas bilgiler de dahil olmak üzere kullanıcı verilerini toplama yetenekleri nedeniyle tüketicilerin mahremiyeti için benzeri görülmemiş bir risk oluşturuyorlar.

Doktorların, hastaları bu tür uygulamaları kullanma konusunda gizliliklerine yönelik tehdit konusunda uyarmaları gerekir.

Güvenlik uzmanı Surrey Üniversitesi'nden Profesör Alan Woodward şunları söyledi: "Kullanıcılar, bu uygulamalara emanet ettikleri verinin nasıl paylaşıldığına dair hala çok az bilgiye sahipler."

Uygulamalar Sağlık Uygulamalarında 'Benzeri Görülmemiş' Gizlilik Riskleri
Add Yorum:
Please login or register to add your yorum.
Diğer Gönderiler
SSL Sertifikası Nedir? Web Site Güvenlik Sertifikası Türleri Nelerdir?

SSL sertifikası internet güvenliğinin bel kemiği olarak hizmet vermektedir.

Devamını Oku

Bulut Bilişim'in Avantajları Nelerdir?

Bulut bilişim, internet üzerinden veri depolama ve bu verilere erişme anlamına gelir. Kişisel bilgisayarınızın sabit diskinde herhangi bir veri depolamaz. Bulut bilişimde, uzak bir sunucudan verilere erişebilirsiniz.

Devamını Oku

USB Konnektör Çeşitleri Nelerdir?

Modern toplum için her yerde bulunan USB teknolojisi, insanların günlük olarak kullandıkları en az bir veya daha fazla cihazda bulunur. Bununla birlikte, USB kabloları, çoğu diğerleriyle uyumsuz olan çeşitli bağlantılarla gelir. Bu, özellikle deneyimsiz kullanıcılar için her biri arasındaki farkları önemsenmediğinde, bir USB kablosunu değiştirmeyi zahmetli bir görev haline getirir.

Devamını Oku

Çevrimiçi Google Ürün Kategori Tablosu

Google Ürün Kategorisi tablosu E-Ticaret ile uğraşanlar için olmazsa olmazlardan biridir, bu tabloda bulunan ürün kategorileri ve alt kategorileri araştırılarak satışı yapılmak istenen ürünün sayılardan oluşan Google Ürün Kategorisi (google product category) belirlenir ve ürünün RSS bölümüne eklenerek, ürünün ne olduğu ile ilgili google'a bilgi verilir. Kodpen olarak bu tablonun çevrimiçi bir ortamda yer almadığını fark ettik. Umarız yardımı dokunur.

Devamını Oku

Domain ve Hosting Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Web sunucularını ve alan adlarını bunların siz için ne yaptığını ve başlangıç yapmak için ihtiyacını duyacağınız şeyleri nasıl bulacağınızı size söz işin tekniğine fazla girmeden temel düzeyde ele alıcaz.

Devamını Oku